Toner – czym jest oraz jakim sposobem funkcjonuje?

Działanie drukarki laserowej opiera się na skomplikowanych mechanizmach. To właśnie dzięki temu otrzymywane wydruki są nadzwyczaj odpowiednie jakościowo, precyzyjnie oddają barwy a przy tym są niesłychanie trwałe. Na tak spektakularny sukces w druku składa się zarówno jakość maszyny drukującej, jak także zastosowany rodzaj tonera. Perfekcyjne są tonery oryginalne, wyprodukowane przez producenta. Są jednak też najdroższe.

W budowie tonera użytkowane są rozmaite detale, jakie biorą udział w przenoszeniu barwnika na wałek oraz nareszcie drukowaną kartkę. Zaliczają się do nich listwa podająca i czyszcząca, wałek magnetyczny oraz bęben światłoczuły. W zależności od stosowanego proszku, w tonerze znajdować się może również dodatkowa komora. Dosypuje się do niej proszek w trakcie regeneracji. Żeby urządzenie drukujące sprawnie wydrukowało właściwe kopie ważne jest, by wszystkie detale tonera były w jak najlepszym stanie. Wskutek tego w trakcie regeneracji konieczne jest wymienienie wszelkich zużytych w czasie pracy części tonera – odszukasz je na tusze zamienniki. W większości wypadków wymieniany jest bęben światłoczuły i chip zliczający.

Mechanizm działania drukarki laserowej jest niezmiernie skomplikowany. Dzięki temu otrzymane wydruki są bardzo właściwe jakościowo, mają intensywne, trwałe barwy, kreska jest precyzyjna, a całość niezmiernie dogłębnie odtworzona. Sekret tak udanego druku tkwi zarówno w drukującej maszynie jak też w budowie tonera. Zwykle każdy toner składa się z elementów trwalszych oraz tych mniej trwałych.

You may also like...