Rodzaje obróbki metalu – utwardzanie

Każdy materiał, w tym także metale oraz wyroby stalowe bez najmniejszego kłopotu można poddać rozmaitym rodzajom obróbki. Są w stanie to być formy mechaniczne, cieplne, chemiczne oraz wiele innych. Zapewne większość z nas przynajmniej raz w życiu dokonywała pewnych prac przy wyrobach metalowych, każda z nich jest swego rodzaju obróbką.

Wśród mechanicznych, najbardziej wziętym jest naturalnie skrawanie, innymi słowy cięcie pozwalające zdobyć materiał o wyznaczonych i niezbędnych nam wymiarach. Do tego dochodzi też szlifowanie, wiercenie, gięcie, frezowanie, wytaczanie oraz dużo innych. Pod względem syntetycznym najbardziej powszechną formą jest hartowanie pozwalające uzyskać jeszcze lepsze właściwości i wytrzymałość na wiele czynników zewnętrznych oraz działanie przeróżnych sił fizycznych. Do obróbki należy zakwalifikować też zagruntowanie i malowanie, przynoszące solidność na korozję i zabezpieczające przed najgorszym dopuszczalnym faktem, inaczej rdzą.

Każdy proces bez względu czy mechaniczny, fizyczny, chemiczny lub też inny określany jest mianem obróbki stali, albowiem to właśnie dzięki temu zmienia ona swój kształt, parametry i ogólny wygląd zewnętrzny – znacznie więcej na Energoel. Najważniejszym procesem chemicznym występującym podczas obróbki stai jest naturalnie hartowanie. Ma okazję dotyczyć ono nie tylko tego rodzaju materiału, bo bardzo nieraz słyszymy również o hartowanym szkle bądź też innych wyrobach.

Wykonuje się go przede wszystkim przez wzgląd na uzyskiwanie materiałów o jak najlepszej odporności na działanie wszelkich składników fizycznych, takich jak siły dynamiczne i statyczne oraz mechanicznych. Po ukończeniu tego etapu obróbki, żadne siły nie są w stanie zniszczyć do głębi danego materiału, a w szczególności stali. Jest kilka metod stosowania tego rodzaju procesu, a są to zazwyczaj: sztampowe, stopniowe, izotermiczne, powierzchniowe (płomieniowe, indukcyjne, kąpielowe, ślepe, laserowe, kontaktowe, elektrolityczne, impulsowe).

Ogólna reguła hartowania polega na wykonywaniu dwóch następujących niedługo po sobie czynności. Pierwszą jest niezbędne rozgrzanie stali do temperatury wynoszącej ponad 700 stopni i utrzymywanie jej przez określoną długość czasu. Po takim wygrzaniu ma obowiązek nastąpić jak najszybsze schłodzenie, żeby nie powstały niepotrzebne tlenki mogące przekształcić właściwości materiału.br>

You may also like...