Jednym z zazwyczaj zadawanych wytwórcom pytań w kwestii blach jest zapytanie o ich dobry sposób montażu i przechowywania blach w czasie bezpośrednio poprzedzającym zamontowanie ich na dachu. Jeżeli montaż ma nastąpić od razu po zakupie (do granic możliwości trzy do czterech tygodni od daty wyrobów), trzeba rozciąć opakowanie, w którym znajdują się blachy i ustawić je pod nieznacznym skosem, żeby umożliwić spływanie potencjalnym wodom opadowym. Jeżeli zaś okres między wytwórczością a montażem blach ma być dłuższy, wówczas nieodzowne jest rozcięcie paczki, w jakiej blachy pozostały dostarczone przez producenta. Potem między arkuszami należy umieścić listwy dystansowe, by umożliwić luźny przepływ powietrza w opakowaniu.
Pod żadnym pozorem nie można kłaść paczki z blachami bezpośrednio na ziemi, a arkusze wypada przechowywać w miejscu bezpiecznym, przewiewnym i suchym, by nie doprowadzić do zmarnienia blach poprzez działanie składników środowiskowych – właśnie dlatego zainwestuj w blachowkręty. Jedną ze spraw, jaka w najwyższym stopniu interesuje kupujących blachy, jest sposób magazynowania blach pomiędzy kupnem a montażem.
Często z powodów technicznych bądź także budżetowych nie są w stanie bo zainstalować blach na dachu bezpośrednio po zakupie.
W głównej mierze, nie wypada blach kłaść bezpośrednio na ziemi, gdyż może doprowadzić to do szeregu uszkodzeń chemicznych oraz blokuje odpływ możliwych wód opadowych, jakie mogą znaleźć się w paczce. Poza tym, nie można opuszczać blach zamkniętych w nierozciętym opakowaniu. Do prawidłowego i bezpiecznego przechowywania potrzebują wolnego dostępu powietrza.
Jeśli blachy mają znajdować się w opakowaniu do trzech, czterech tygodni od daty produkcji, wystarczy jedynie naciąć paczkę i umieścić je pod delikatnym skosem. Jeśli jednak kupujący organizują trwające dłużej składowanie blach przed montażem, powinni bezdyskusyjnie umieścić pomiędzy poszczególnymi arkuszami listewki dystansowe, by zapewnić swobodny dostęp powietrza do blach.