Jak pozostać konstruktorem drogowym?

Kilkanaście lat temu wydawało się, iż branża budowlana będzie jedną z gałęzi lokalnego przemysłu, która będzie się najprędzej rozwijać. Na początku tak było. Konstruowano dużo i prędko, powstawały całe osiedla bloków mieszkalnych, społeczeństwo potrzebowało i w dalszym ciągu pragnie mieszkań. Plany budowy autostrad, dróg były wielce obiecujące.

Tysiące budowlańców zdołało z optymizmem patrzeć w przyszłość. Aczkolwiek, w ostatnim czasie słyszymy niezmiernie niepokojące informacje z rynku budowlanego – wiele wiodących firm budowlanych ma ogromne trudności, co poniektóre z nich już upadły. Pracownicy firm zostają zwalniani, budownictwo mieszkaniowe o wiele zwolniło, bo ludzie nie mają pieniędzy na zakup mieszkań.

Budowa autostrad po raz kolejny się oddaliła w czasie, a idealne stadiony piłkarskie wybudowane z potężnym rozmachem oraz za kolosalne pieniądze nadają się po roku od ich otwarcia, do remontu – compacted clay liner. Jakim sposobem to się stało, iż kura znosząca złote jajka przestała je znosić?

Główni wykonawcy, z przeróżnych powodów spowalniali terminy, cedując większość prac na podwykonawców. Albowiem w związku z sytuacją, transze na pojedyncze etapy uruchamiane były także z opóźnieniem, podwykonawcy nie otrzymywali zapłaty, co dla wielu mniejszych firm było wyrokiem. Kto zawinił? Trudno jednoznacznie wskazać winnego, z pewnością niemniej jednak nie wszystko jesteśmy w stanie zrzucić na kryzys. Niewłaściwe zarządzanie sektorem budownictwa jest pewnie tym, co spowodowało nadzwyczajny upadek budownictwa.

You may also like...